X
.
No items found.

2007 / BIG SWARD / SBÍRKA SOUČASNÉHO UMĚNÍ V EVROPSKÉM PARLAMENTU

Sbírka umění Evropského parlamentu: Big Sward (2005)

Myšlenka založení sbírky vznikla v roce 1980. Pochází od tehdejší předsedkyně parlamentu Simone Veil. Hlavním poselstvím sbírky je představení tvorby mladé generace umělců napříč členskými státy Evropské unie a zachycení vizuálního dědictví. V současné době čítá více než 500 děl umístěných na třech pracovních místech Evropského parlamentu - v kancelářích předsedy a členů předsednictva či v protokolárních saloncích, ale vystavena jsou i ve veřejných prostorech. Některá z nich také najdeme v kontaktních kancelářích Evropského parlamentu v členských státech.

Sbírka ztělesňuje lidské hodnoty jakými jsou důstojnost, přirozená snaha o ochranu životního prostředí, spolupráce a naděje. Základním mottem sbírky je “jednota v rozmanitosti”. Sbírka je neustále aktualizována a rozšiřuje tak kontext o nové formy tvořivého vyjádření nahlédnutí dějin.

V roce 2007 byla obohacena o dílo Petra Písaříka s názvem Big Sward. Jedná se o velkoformátový obraz tvořený kombinovanou technikou na plátně vytvořený v roce 2005. Big Sward neboli Velký drn představuje umělcův nelehký úkol, kterým je vyrovnávání se všedností života a přetváření jí do esteticky významné formy.

Sbírka současného umění, Evropský parlament

Dílo Petra Písaříkaje v Evropském parlamentu zastoupeno vedle děl dalších významnýchčeských umělců, jakými jsou: Tomáš Císařovský, FrantiškaGilman, Petr Malina, jan Merta, Tim Gilman, Stanislav Kolíbal, MarekMeduna, Petr Pastrňák a jan Šerých.